Menu

Měli bychom přemýšlet, jak ulevit občanům Liberce

Radní Petr Černý (Nový směr) navrhuje snížit daň z nemovitosti zpět na úroveň roku 2011.

Pod tíhou dvoumiliardového dluhu, hrozících pokut za porušení dotačních podmínek z nejrůznějších míst, vracení získaných dotací a poklesu daňových příjmů zaviněných globální recesí přistoupilo město Liberec v roce 2011 ke zvýšení daně z nemovitosti. Lídr Nového směru a kandidát na primátora Petr Černý chce tuto situaci změnit. Za reálné považuje snížit daň ve městě na polovinu a vrátit se ke stavu před třemi lety. 

Zatímco tehdy využíval Liberec možnosti snížit zákonem stanovený koeficient 3,5 násobek sazby až o tři pásma, od roku 2012 platí všichni lidé v Liberci plnou sazbu, tedy tu, která se dříve týkala jen centra. Výjimkou zůstaly pouze Vratislavice, kde tamní zastupitelstvo prosadilo nižší koeficient 2,5. „Pro lidí to znamenalo významný průvan v peněženkách. Doplatili na to zejména občané v okrajových čtvrtích města,“ upozorňuje trojka kandidátky Nového směru, živnostník Tomáš Hnízdil.

Například v Karlově, Machníně, Bedřichovce nebo Kunraticích totiž do té doby lidé platili základní daň zvýšenou o koeficient 1,6, platí tedy o zruba 120 procent více než v roce 2011. V Pilínkově, Ostašově, Kateřinkách, Karlinkách či Rudolfově byl koeficient určený sazbou 2,0. Lidé tam tedy dnes platí  o 75 procent vyšší daň než původně. Ostatní lokality si pohoršily zhruba o 40 procent.

„Zvýšení sazeb přineslo do rozpočtu přitom navíc jen 50 milionů korun. Podíl příjmů z této daně vzrost z 5,5 procenta na 8,1 procenta všech příjmů města,“ vypočítává Černý, který předsedá finančnímu výboru zastupitelstva. Výpadku příjmů města se kvůli vrácení daně na původní výši přitom neobává. “Ekonomika se oživuje. Je to vidět na vývoji jiných daňových příjmů města, zejména příjmů z DPH, která představuje nejvýznamnější položku daňových příjmů rozpočtu. Rostou i další daňové příjmy, a ty by 50 miliónový pokles příjmů z daně z nemovitosti zcela nahradily,“ upřesňuje s tím, že magistrát by měl hledat nejprve úspory u sebe a nikoli nedostatek financí řešit taháním peněz od občanů.

 

Další informace: Petr Černý, tel: 777 733 151

V Liberci 17. září 2014

zpátky nahoru

Vyhledat

Naši lidé

Zapojte se!


Naší prioritou je nezatěžovat kapsy občanů zvyšováním daní a místních poplatků, ale naopak hledat úspory ve vnitřním chodu magistrátu a příspěvkových organizacích města.


KE STAŽENÍ:

Přihláška do strany
Darovací smlouva


Projděte si veřejné dokumenty NOS. Tuto sekci pravidelně rozšiřujeme o nové materiály.

Články