Menu

Týden do voleb: O vítězství se přetahuje Změna a ANO

Volby jsou za dveřmi, jak ale dopadnou? Aktuální šetření volebních preferencí zpracované v období od 29. září - 2. října marketingovou společností Free-Holding SE ukazuje stabilní preference dvou favoritů komunálních voleb v Liberci Změny pro Liberec a ANO 2011.

"Bude to zajímavý volební boj místního sdružení s celostátně silnou značkou ANO 2011, pro které to jsou první komunální volby" poznamenal Marian Kopal ze společnosti Free Holding SE.

 

Volební výsledky může však výrazně ovlivnit volební účast, která dle aktuálního šetření se pohybuje pod 35 procenty. Online šetření se zúčastnilo 804 respondentů z Liberce s průměrným rozložením dle věku, pohlaví, vzdělání a místa bydliště.

V Liberci budou v podzimních komunálních volbách voliči vybírat z 15 kandidátek, před čtyřmi lety jich měli na výběr o dvě méně. 

V Liberci sestavily pro komunální volby kandidátky všechny parlamentní strany. Do voleb jdou znovu všechny strany, které v roce 2010 v Liberci uspěly s výjimkou Věcí veřejných. Jejich tehdejší lídr Petr Černý však sestavil vlastní kandidátku Nový směr. Samostatnou kandidátku sestavila i KDU-ČSL, která šla před čtyřmi lety v Liberci do voleb pod hlavičkou uskupení Liberec občanům. Toto uskupení už lidé na kandidátce nenajdou, navazuje na něj ale kandidátka Starostů pro Liberecký kraj. Unie pro sport a zdraví kandiduje letos pod hlavičkou PRO Sport a Zdraví. Svou kandidátku má i TOP 09, která ji před čtyřmi lety kvůli vnitřním neshodám stáhla. Se svou stranou Liberec ještě žije bude bojovat o přízeň voličů současný zastupitel za ČSSD Roman Šotola.

Před čtyřmi lety vyhrála komunální volby v Liberci Změna pro Liberec, když jí hlas dalo 20,63 procenta voličů. V 39členném zastupitelstvu získala devět mandátů, za ní skončila ODS s osmi mandáty, následovaná ČSSD se sedmi. Šest míst v zastupitelstvu získalo hnutí Liberec občanům. Po třech mandátech mají komunisté, Unie pro sport a zdraví a Věci veřejné. Dnes v krajském městě vládne menšinová koalice tvořená ČSSD, hnutím Liberec občanům, třemi zastupiteli zvolenými za Věci veřejné a dvěma z Unie pro sport. Primátorkou je Martina Rosenbergová (ČSSD), která bude svůj post na podzim obhajovat.

Napsal Michael Daněk a ČTK

Naposledy změněno
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
nos

Více z této kategorie: Rozhovor s lídrem Nového směru »
zpátky nahoru

Vyhledat

Naši lidé

Zapojte se!


Naší prioritou je nezatěžovat kapsy občanů zvyšováním daní a místních poplatků, ale naopak hledat úspory ve vnitřním chodu magistrátu a příspěvkových organizacích města.


KE STAŽENÍ:

Přihláška do strany
Darovací smlouva


Projděte si veřejné dokumenty NOS. Tuto sekci pravidelně rozšiřujeme o nové materiály.

Články