Menu

Teplo v Liberci opět zdraží?

Liberec – Pěkně od plic řekl Oldřich Jeníček libereckým zastupitelům, co si myslí o ceně centrálního vytápění 
v krajském městě.

„Cena tepla z liberecké teplárny každý rok stoupá, což dokazuje další vyúčtování, které mi přišlo. Místo 700 korun za gigajoul mám nově platit 815 korun. Tady už jde nejen o mou budoucnost. Jsem obyčejný dělník, pracuji za 80 korun na hodinu a víc peněz už mít nebudu. Za dva roky jdu do důchodu a ten příjem se ještě zmenší. Z čeho mám zvyšující se náklady za teplo hradit?" Obrátil se na zastupitele Liberce Jeníček.

Zároveň podotkl, že se 
v současné době odpojují od teplárny další liberecké části, Králův háj nebo sídliště „Hokejka", což logicky povede 
k dalšímu zdražování.

„Jsem tedy zvědavý, kam to dál povede? Je jasné, že to zaplatí ti, kteří u teplárny zůstanou. Nicméně chápu ty, kteří se odpojují. Byli by sami proti sobě, kdyby té možnosti nevyužili, když mají přístup k plynu. Byl jsem se například podívat ve Starém Harcově, kde se odpojili a gigajoul je díky tomu vyjde na 400 korun," dodal rozhořčený Jeníček.

Černý: Teplo zdraží

Radní a vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec Petr Černý (Nový směr) Jeníčkovy obavy potvrdil. „Teplárna se všemožně brání proti dalšímu odpojování, protože teplo se pak prodražuje pro ty, kteří na tom systému zůstávají. Spočítal jsem, že teplárna jen letos přijde kvůli odpojení 1700 domácností o dalších 40 tisíc gigajoulů, což znamená desetiprocentní nárůst ceny tepla a bude hůř, pokud se do toho město razantně nevloží a nebude problematiku řešit," předestřel Černý.
Jak Deník nedávno informoval, Černý přišel s návrhem, který mu ovšem radnice zamítla, má ho přepracovat. Zjednodušeně řečeno, požadoval zrušení teplárny a přechod obyvatel Liberce na vytápění ze spalovny a lokálních kotelen.

„Ta problematika je nesmírně komplexní a složitá. Spustit neřízenou destrukci systému by nebylo odpovědné, musíme si uvědomit, že někteří naši občané nemají jinou možnost, než teplo z teplárny. Na teplárnu jsou napojeny desítky škol a školek a mimo jiné také budovy správních úřadů města a kraje. Navíc, co by takový krok znamenal pro životní prostředí?" Reagoval ekonomický náměstek Jiří Šolc (LO).

Sama teplárna tvrdí, že je potřeba ve spolupráci s městem najít konstruktivní a dlouhodobě udržitelné řešení. „Návrh radního města Liberec Petra Černého na řízený rozpad systému centrálního zásobování nezohledňuje významné dodatečné investice, které by takový krok pro město a ostatní zákazníky znamenal. Jedná se o stovky milionů korun," sdělil už dříve mluvčí liberecké teplárny Lukáš Jankovský.

zpátky nahoru

Vyhledat

Naši lidé

Zapojte se!


Naší prioritou je nezatěžovat kapsy občanů zvyšováním daní a místních poplatků, ale naopak hledat úspory ve vnitřním chodu magistrátu a příspěvkových organizacích města.


KE STAŽENÍ:

Přihláška do strany
Darovací smlouva


Projděte si veřejné dokumenty NOS. Tuto sekci pravidelně rozšiřujeme o nové materiály.

Články